Zlatni saveti stručnjaka za korekciju nepravilnosti i izvrsno prekrivanje akni, bubuljica i neujednačene površine kože


Saznajte koja je razlika između akni i bubuljica, zašto se javljaju i u odrasloj dobi, kako negovati ovaj tip kože i pronaći odgovarajući puder za prekrivanje.
Dermatovenerolog Jasmina Vikalo odgovara na najčešća pitanja vezana za probleme sa aknama i bubuljicama i daje savete kako efikasno rešiti ove probleme.

Koja je razlika između akni i bubuljica i postoji li neki “brzi” način da ih se rešimo?


Podela akni u zavisnosti od kliničke slike se kreće od blagih (otvoreni i zatvoreni komedoni, miteseri i male bubuljice), preko umerenih, do teških oblika akni, gde su prisutni bolni, crveni čvorići (nodusi i ciste). Kod blagih oblika akni, sredstva za čišćenje kože  mogu biti dovoljna, a kod naglašenih otvorenih komedona, daju se keratolitici koji sprečavaju zapušavanje pora i imaju antibakterijski efekat. Dermokozmetičke preparate treba da koristite svakodnevno za negu kože, bez obzira na to da li ste na medicinskoj terapiji koju vam je prepisao dermatolog. Lečenje težih oblika akni je neophodno od strane dermatologa, koji će pored antiinflamatornih lekova, po potrebi uvesti i oralnu terapiju retinoidima, što zahteva kontinuirani nadzor i praćenje.

Imaju li akne samo tinejdžeri ili se javljaju i u odrasloj dobi?


Vecina adolescenata i veliki procenat odraslih ljudi ima manje ili više izražen problem sa aknama. Genetski faktor ima veliki uticaj na pojavu akni u doba puberteta. U koliko je jedan od roditelja imao akne, verovatnoća da će ih imati i dete je oko 45%. Kod odraslih, izrazito žena, uticaj hormona na pojavu akni je značajan, i uglavnom je prisutan hormonski disbalans. Svakako, mehanizam nastanka akni kod odraslih nije do kraja razjašnjen i ponekad je neophodan sveobuhvatan pristup od strane dermatologa, ginekologa i endokrinologa.

Najsavremenija tehnologija korektivnih pudera omogućava visoko prekrivanje nepravilnosti kao što su fleke i ožiljci od akni, a sadrže i dodatne supstance za eksfolijaciju, izbeljivanje fleka i smanjuju upalne procese na koži.

Jasmina Vikalo, dr.med., spec. dermatovenerolog

Koliko je važno čišćenje kod kože sklone aknama i kako je najbolje čistiti takav tip kože?


Koža sklona aknama zahteva svakodnevnu negu koja, između ostalog, podrazumeva redovno  dnevno i večernje čišćenje. Najbolji čistači za masnu kožu, sklonu aknama su u vidu gela ili pene, koji vrše i blagu eksfolijaciju, kako bi sprečili zadebljanje kože i zapušavanje pora. U čišćenju lica ne treba preterivati, jer preterano odmašćivanje može da naruši prirodnu hidrolipoidnu barijeru i lojne žlezde podstakne na još jače lučenje, što bi u krajnjem slučaju dovelo do sindroma masne i dehidrirane kože.

Smemo li koristiti puder ako imamo akne ili će to još pogoršati stanje kože?

Jedna od najvećih zabluda kada su akne u pitanju je da korišćenje pudera može dovesti do pogoršanja akni. Savremeni dermatolozi podržavaju upotrebu korektivnih pudera, koji su dermatološki testirani na osetljivoj koži, nekomedogeni - sa oznakom oil-free. Najsavremenija tehnologija korektivnih pudera omogućava visoko prekrivanje nepravilnosti kao što su fleke i ožiljci od akni, a sadrže i dodatne supstance za eksfolijaciju, izbeljivanje fleka i smanjuju upalne procese na koži. Primena korektivnih pudera pruža veliku psihičku podršku u procesu lečenja akni. Ozbiljna psihološka istraživanja su dokazala da pacijent koji vizuelizuje sliku zdrave kože  ima više uspeha u lečenju.  


Jasmina Vikalo, dr.med., spec. dermatovenerolog

Objavljeno

VAŠA RUTINA

Najčitanije

Vitamin C - tajna blistave kože?

Užurban način života utiče na epidermis i ten čini umornim i bez sjaja. Ali, da li ste znali da jedan od najpoznatijih vitamina može biti ključ blistave kože zdravog sjaja? Bacićemo pogled na revitalizujuća svojstva vitamina C.


Pročitajte više

PRAVILNA ISHRANA U FUNKCIJI ODRŽAVANJA ZDRAVLJA U MENOPAUZI

Pravilna ishrana važan je faktor u održavanju zdravlja organizma. Kao što pogrešna ishrana može da dovede do bolesti, tako i pravilna ishrana može da pomogne unapređenju zdravlja i vitalnosti ljudskog organizma. Kojim namirnicama možete da povećate kvalitet života u periodu menopauze? Pročitajte intervju s prof. dr Brankom Jakovljevićem, subspecijalistom ishrane na Medicinskom fakultetu u Beogradu i saznajte kakvo je mišljenje stručnjaka.

Pročitajte više