Nega kože nakon letnjih meseci
Tokom letnjih meseci, kada smo najviše izloženi suncu, UV zračenje utiče na našu kožu u vidu pojačanog gubitka vode kroz kožu. Saznajte kako da vratite koži nežan i baršunast izgled nakon letnjih meseci.
Koža je omotač našeg tela. Taj omotač je barijera koja je svakog dana izložena raznim uticajima, odnosno ekspozomu. Pojam ekspozom objedinjuje sve spoljašnje i unutrašnje faktore kojima smo izloženi tokom života. Osamdeset posto starenja kože može se pripisati upravo štetnom uticaju ekspozoma. Na sreću, postoji i dobra vest! Pravilnom brigom o telu možemo umnogome doprineti zdravlju svoje kože spolja i iznutra. Unutrašnje faktore ekspozoma čine umor, stres, ishrana i korišćenje duvanskih preparata (pušenje), dok se u spoljašnje faktore ubrajaju zagađenje vazduha, UV zračenje, temperatura i vlažnost.
Koža se sastoji od nekoliko slojeva. Najviši sloj kože naziva se stratum corneum i on je u stalnom kontaktu sa spoljašnjim uticajima. Sam stratum corneum sačinjen je po principu „cigle i lepka”. Cigle predstavljaju ćelije korneociti, a lepak lipidi koji povezuju ćelije.
Najviši sloj kože (stratum corneum) najznačajniji je za njenu otpornost i odgovoran je za ulogu mehaničke barijere od spoljašnjih uticaja. Ekspozom može uticati na strukturalne promene najvišeg sloja kože slabeći adheziju korneocita, što dovodi do gubitka vode iz kože, pa koža postaje osetljivija.
Takođe, najviši sloj kože mora biti dovoljno hidriran da bi određeni enzimi u koži mogli da rade svoj posao, kao i da se korneociti ne bi nakupljali na površini. Nakupljanjem korneocita koža zadebljava i postaje gruba.
Tokom letnjih meseci kada smo najviše izloženi suncu, ali ne samo tada, UV zračenje utiče na stratum corneum. Svakodnevno izlaganje suncu ubrzava procese starenja koji se manifestuju u vidu stanjene, manje elastične i dehidrirane kože. Bore se produbljuju, a javljaju se i hiperpigmentacije i depigmentacije.
Aisa Zanki Zelić, mag.pharm.,univ.mag.pharm.dermatofarmacije i kozmetologije
Objavljeno