Menopauza: šta se događa sa nivoom kalcijuma i vitamina D kada napunite 50?
Sa godinama se nivo kalcijuma prirodno smanjuje, ali postoje načini da se očuva njegova postojanost ili da se unese u telo. Uzmite olovku i papir i zapišite.
Nedostatak kalcijuma ima jak uticaj na sveukupno zdravlje. Može delovati na raspoloženje i na pad energije. Postoji nekoliko stvari koje možete učiniti da podignete njegov nivo, pa zašto ih ne biste isprobali? :)
Nedostatak vitamina D: glavni uzrok smanjenja nivoa kalcijuma tokom menopauze
Nedostatak vitamina D utiče na smanjenje apsorpcije kalcijuma, naročito u našim kostima, što za posledicu ima prelome, ali pati i koža. Kalcijum je mali jon i nezamenljiv glasnik ćelijskog kapaciteta kože koji igra ključnu ulogu u ispravnoj komunikaciji između ćelija kože kako bi one funkcionisale u harmoniji. Neravnoteža nivoa kalcijuma u površinskom sloju kože menja njenu pH, koja se, kako žena stari, povećava sa 5 na 6.
Sa ovom promenom koža postaje osetljivija, lakše nastaju osipi i iritacije. Ako već postoji neko stanje poput ekcema ili rozacee, ova neravnoteža će ga dodatno pogoršati.
Polovina žena u menopauzi uzima kalcijum kao dodatak ishrani.
Ali, pored kalcijuma mora se uzimati i vitamin D: proverite njegov nivo u organizmu i nabavite kapi vitamina D!
Povećanje pH usled starenja je još jedna promena unutar površinskog sloja kože koja dodatno remeti funkciju barijere kože i čini je osetljivijom, sklonijom alergijama, infekcijama i smanjuje moć zarastanja.
Objavljeno