Intervju sa specijalistom dermatologije: Kakav pregled kože je potrebno da žene u menopauzi urade i koliko često?

Koje promene na koži možete očekivati, da li su alergije i osetljivost kože češći za žene u ovom životnom dobu i da li se možete pripremiti za sve promene kako bi bile što blaže otkriva nam prof. dr Aleksandar Krunić, specijalista dermatologije i dermatohirurg sa Northwestern Univerziteta iz Čikaga.

1. Koje promene na koži možemo očekivati u periodu menopauze i posle nje?

Tokom menopauze, i posle nje, prvenstveno dolazi do opadanja nivoa estrogena čime nastaje hormonski disbalans u tom dobu. Shodno tome, dolazi do smanjenja produkcije elastina i kolagena, istanjenja kože, suvoće i osećaja svraba. Estrogenski receptori najviše su prisutni na licu, genitalijama i donjim ekstremitetima, te usled toga su upravo te regije najviše zahvaćene. Atrofična i suva koža, često je praćena povećanim osećajem svraba kao i fragilnošću, te ona često razvija prskotine (poznate još kao i ragade) posle manjeg pritiska ili trenja. Uz pojačano znojenje, ovaj  problem se može dalje intenzivirati i doprineti većoj suvoći i daljoj iritaciji. Suvoća i istanjenje kože genitalija, takođe predstavljaju problem, pa se tako pojavljuju problemi, ne samo tokom seksualnog kontakta, koji može biti neprijatan i bolan, već i povećana osetljivost te regije na infekcije kao sto su kandida i bakterijska vaginoza.

3. Prema Vašem iskustvu, da li su osetljivost i alergije na koži češće u ovom životnom dobu i zašto se to dešava?

Da, svakako. Koža je suva, mnogo propustljivija za prodor ne samo agenasa koji prave iritaciju, već i onih koji izazivaju alergiju. Nadalje upotreba neodobrenih biljnih proizvoda lokalno, može povećati osetljivost kože i na sunce i na hemijske sastojke proizvoda i dovesti do kontaktne alergije i foto alergije.

4. Da li se koža može na neki način pripremiti za sve što menopauza donosi kako bi promene bile što blaže i kako?

Nega kože, obavezno. Korišćenje emolijensa sa silikonskom bazom, vitaminima A, E i C, antioksidantima i kremovima za zaštitu od sunca. Redovne kontrole kod ginekologa i endokrinologa radi utvrđvanja hormonskog statusa i donošenja odluke o supstitucionoj hormonskoj terapiji. Nadalje adekvatna ishrana, sa vitaminima, mineralima i proteinima, radi stimulacije obnove matriksa kože, hijaluronske kiseline i kolagena.

6. Da li imate neki dodatni savet koji se tiče zdravlja i dobrog izgleda kože u periodu menopauze i kasnije?

Danas je jako popularna takozvana bioidentična hormonska terapija (BHT) koja se bazira na individualnom pristupu svakom pacijentu, gde se pod kontrolom ginekologa i endokrinologa, individualno utvrđuje hormonski status svake pacijentkinje i prema tome odlučuje o supstitucionoj terapiji. Ne treba zaboraviti ni dermatohirurške procedure poput hemijskog pilinga, hijalurona, botulinskog toksina i lasersku revitalizaciju kako kože lica tako i vaginalne sluznice, radi stimulacije procesa obnavljanja kolagena i smanjenja atrofije.

Objavljeno

Najčitanije

Menopauza: Sve o Vašoj koži i hormonskim promenama

Misija našeg odeljenja naučnih komunikacija Laboratorija Vichy je da nastavimo istraživanje o menopauzi kako bismo uobličili svu našu istorijsku podlogu i unapredili znanja. Na taj način garantujemo da ćemo svakodnevno pratiti žene i omogućiti najbolje od nauke za njihovu budućnost.”

Pročitajte više

Kako menopauza utiče na Vašu kožu? Gubitak čvrstine, suva koža

Kako menopauza menja Vašu kožu? Menopauza utiče na Vaše telo kada jajnici prestaju da proizvode hormone estrogen i progesteron. U predmenopauzi, tokom menopauze i u postmenopauzi žene primećuju promene u strukturi lica i sveukupnoj čvrstini kože. Za kratko vreme gornji sloj kože se stanjuje i postaje vidljivo više izboran.  Koža može da postane suvlja, osetljiva, sa povremenim svrabom, a mogu se pojaviti i menopauzalne akne. Predstavljamo Vam razloge zbog kojih se ubrzava starenje kože u menopauzi i načine kako da se uspori taj proces.

Pročitajte više